Artist Workshops

Project Details by Fiscal Year
Fund Source
Arts & Cultural Heritage Fund
Status
Completed
Activity Type
Education/Outreach/Engagement
Counties Affected
Benton
Morrison
Sherburne
Stearns
Todd
Wright
Proposed Measurable Outcome(s)

The goal of these workshops was to introduce attendees to various art forms and increase appreciation for visual and performing arts. Attendees were given an optional survey to find out what they learned.

Measurable Outcome(s)

"Learned how to draw better.""Learned more about colors and acrylic paints.""Fascinating watching [the painting] develop.""Learned technique basics." "I would attend another program like this because it was fun.""I learned that cartoon books take a lot more thinking than you'd think."In answer to the question, 'What did you like about the program?' - "Coming up with the idea of a book."In answer to the question, 'Would you attend another program like this one?' - "Yes, so I could learn to draw and write."

Project Overview

Artist Workshops occurred at each of our 32 branch libraries. The workshops were on a variety of visual and performing art topics, including, but not limited to: dance, mosaic, painting, music, and cartooning, for a variety of ages from children to adult. The number of workshops per branch varied due to differing artist fees; some Branch Managers elected to have the ArtOrg 1,000 Print Summer event in June instead of more traditional workshops, due to the size of their communities and the ability to capture kids of all ages when school is out.

Project Details

Event Dates and Locations: Dates between February and June 2010. Cartoon Art Workshops with Shayann Hoffer were the first of the Art Workshops; workshops from April-June included mosaics with Lisa Arnold, painting/mixed media with Susan Armington, music with Elisa Korenne, watercolors with David Rickert, dance with David DeBlieck/Wicked Sister Dance Theatre, and ArtOrg steamroller printing press events with Dave Machacek as part of the 1,000 Print Summer project.

Cartoon Art Workshop dates/locations/attendance:
• February 20 – Paynesville, 6 attendees
• February 27 - Little Falls, 4 attendees
• March 1 – Kimball, 6 attendees
• March 2 – Albany, 8 attendees
• March 11 - Big Lake, 3 attendees
• March 16 - Howard Lake, 6 attendees
• March 17 – Swanville, 9 attendees
• March 20 - Waite Park, 6 attendees; St. Cloud, 15 attendees
• March 24 – Belgrade, 4 attendees
• March 25 – Delano, 5 attendees
• March 27 – Annandale, 5 attendees

Wicked Sister Dance Theatre, dance:
• March 23 - Monticello, 3 attendees
• April 10 - St. Cloud, 25 total w/workshop + performance
• May 15 - Upsala, 30 attendees
• Little Falls, May 1, 2 attendees
• Elk River, May 13, 2 attendees
• Paynesville, May 22, 11 attendees

Elisa Korenne, music:
Saturday, April 24 Rockford 10-12 'Songwriting 101' for 4th-6th grades, 16 attendees
Wednesday April 28 Kimball 3:30-5; Annandale 6-7:30 'Everyone Can Sing' for 4th-6th grades, no attendees

Saturday May 8 Eagle Bend 9-10:30, 4 attendees; Staples 11:30-1 'Group Songwriting 101,' 7 attendees
Thursday May 13 Upsala -- 'Everyone Can Sing' 8:30-12 at Upsala Elementary School, 21 attendees
Fri. 6/18 Waite Park 2:30-4:30 'Songwriting 101' for 4th-6th grades, 7 attendees
Wed. 6/23 Royalton 6-8, 5 attendees; and Melrose 2-4 'Songwriting 101,' 9 attendees
Thurs. 6/24 Cokato 10-12, 5 attendees; and Little Falls 3-5 'Songwriting 101,' 6 attendees
Fri. 6/25 St. Michael 12-2, 8 attendees; and Delano 3:30-5:30 'Songwriting 101,' 11 attendees

Susan Armington, painting/mixed media:

Wednesday June 9 Kimball 10-12, 6 attendees; Annandale 2-4, 13 attendees
Thursday June 10 Royalton 10-12, 16 attendees; Albany 3-5, 11 attendees
Friday June 11 Cold Spring 11-1, 15 attendees; Belgrade 3-5, 8 attendees
Saturday, June 12 Waite Park 10-12, 14 attendees
Monday June 14 Swanville 2-4, 11 attendees
Tuesday June 15 Monticello 5:30-7 , 27 attendees
Wednesday June 16 Cokato 10-12, 17 attendees; Howard Lake 2-4, 6 attendees
Thursday June 17 Delano 2-4, 16 attendees

Lisa Arnold, mosaics:

Tuesday April 20 - Elk River 3:30-5:30, 17 attendees
Friday, April 23 Cold Spring -- 3:30-5, 20 attendees
Wednesday April 28 - Howard Lake 3:30-5:00, 11 attendees; Delano 6:30-8, 11 attendees
Wednesday May 26 - Royalton 3:30-5, 12 attendees; Swanville 6:30-8, 10 attendees
Wednesday, June 16 - Belgrade 2:30-4:30, 18 attendees
Tuesday, June 22 - Albany 12:30-2:30, 20 attendees, Cokato 5:30-7:30, 15 attendees
Wednesday, June 30 Big Lake 3:00-5:00, 19 attendees

David Rickert, painting:

May 17 - Big Lake 6-8, 2 attendees
Wednesday May 19 - St. Cloud 6-8, 13 attendees
Friday May 21 - Paynesville 6-8, 8 attendees
Wednesday May 26 - Royalton 6-8, 5 attendees
Thursday June 24 - Eagle Bend, 6 attendees
Thursday July 1 - Staples, 25 attendees

Laurie Mahling, painting:

Wednesday June 16 - Pierz, 8 attendees

ArtOrg, 1,000 Print Summer:

Monday, June 7 - 2-6pm at Big Lake, 75 attendees
Tuesday, June 8 - 1-5pm at Long Prairie, 52 attendees
Wednesday, June 9 - 4-8pm at Clearwater , 63 attendees
Thursday, June 10 - 2-6pm at Sauk Centre, 59 attendees
Friday, June 11 - 2-6pm at Richmond, 61 attendees
Saturday, June 12 - 12-4pm at St. Cloud, 79 attendees
Monday, June 14 - 11-3pm at Upsala, 63 attendees
Tuesday, June 15 - 2-6pm at Paynesville, 115 attendees
Wednesday, June 16 - 2-6pm at Melrose, 95 attendees
Thursday, June 17 - 2-6pm at St. Michael -- at Rec Center Park, 25 attendees
Friday, June 18 - 1-5pm at Little Falls, 62 attendees
Saturday, June 19 - 10-1pm at Waite Park, 52 attendees
Monday, June 21 - 2-6 at Royalton, 40 attendees
Tuesday, June 22 - 2-6pm at Foley, 87 attendees
Wednesday, June 23 - 2-6pm at Pierz, 65 attendees
Thursday, June 24 - 1-5pm at Grey Eagle, 15 attendees
Friday, June 25 - 1-5pm at Buffalo, 60+ attendees

Partner Organization(s): Minnesota State Arts Board, ArtOrg, Wicked Sister Dance Theatre, and various Minnesota-based artists

Partner Organization(s) Contribution/Role in the Program: The Minnesota State Arts Board has a database of Artists in Education who are able to teach art—this listing has was invaluable in finding artists who can also teach, who also come highly recommended. ArtOrg does large-scale printing press projects using a steamroller; some of our branch libraries which are too small to have traditional Art Workshops hosted this outdoor art activity in June.
Other Minnesota-based artists contracted directly with GRRL to teach workshops in various branches, including David DeBlieck of Wicked Sister Dance Theatre. He created dance workshops for six of our branch libraries who have the needed space. Other artists, including David Rickert, who is an accomplished painter with watercolors, offered more of a ‘demo’ on style and technique for ages 17 and up. Lisa Arnold instructed children ages 10 and up to incorporate poetry and mosaic art, and Susan Armington taught children ages 8 and up to create "mapboxes,” which incorporate geography and mixed media art. Elisa Korenne taught music workshops on songwriting and singing.