Exploring Dunwoody's Place in Local and National History

Project Details by Fiscal Year
2015 Fiscal Year Funding Amount
$9,000
Fund Source
Arts & Cultural Heritage Fund
Recipient
Dunwoody College of Technology
Recipient Type
Private College/University
Status
In Progress
Start Date
August 2014
End Date
August 2015
Activity Type
Grants/Contracts
Counties Affected
Statewide
Hennepin
Ramsey
Legal Citation / Subdivision
Laws of Minnesota for 2011 Chapter 6, Article 4, Subdivision 5, Statewide Historic and Cultural Grants.
Appropriation Language

Statewide Historic and Cultural Grants. $5,250,000 the first year and $5,250,000 the second year are for history programs and projects operated or conducted by or through local, county, regional, or other historical or cultural organizations; or for activities to preserve significant historic and cultural resources.

2015 Fiscal Year Funding Amount
$9,000
Direct expenses
$9,000
Recipient Board Members
Russell Becker, Rick Clevette, Richard Copeland, David Crosby, Nancy Dahl, Bruce Engelsma, Ted Ferrara, Mark Fleischhacker, James Fox, Michael Hanson, Richard Jeulich, Michael Le Jeune, Andrea Newman, Gary Peterson, Kay Phillips, C. Martin Schuster, Talia Skogmo, Teresa A. Springett, Marc Steadman, Bob Strom, Br. Bernhard van Lengerich, Morrie Wagener, Rich Wagner, Charles B. Westling, Paul Wichert, Heidi Wilson.
Project Overview
To hire a qualified historian to conduct primary source research on the history of Dunwoody College.
Project Manager
First Name
Edie
Last Name
Bolin
Organization Name
Dunwoody College of Technology
Street Address
818 Dunwoody Boulevard
City
Minneapolis
State
MN
Zip Code
55403
Phone
612-381-8191
Competitive Grant Making Body
Board Members and Qualifications
Minnesota Historical Society Governing Board: William R. Stoeri, President Missy S. Thompson, Vice President Ruth Huss, Vice President D. Stephen Elliott, Secretary Dean M. Nelson, Treasurer Suzanne Blue Brenda J. Child Robert Bruininks Judith S. Corson D. Stephen Elliott Phyllis Rawls Goff William D. Green David R. Hakensen Ruth S. Huss Martha Kaemmer Dennis L. Lamkin David M. Larson Charles Mahar Dean M. Nelson Elizabeth M. Nordlie Dennis Nguyen Peter R. Reis Hussein Samatar Simon Stevens Susan Kenny Stevens William R. Stoeri Karen Wilson Thissen Missy Staples Thompson Eleanor Winston Ex-Officio: Mark Dayton, Governor Yvonne Prattner Solon Lieutenant Governor Mark Ritchie, Secretary of State Lori Swanson, Attorney General Rebecca Otto, State Auditor
Advisory Group Members and Qualifications
Historic Resources Advisory Committee Mark Peterson, Winona (Chair) - Executive Director, Winona County Historical Society - Governor's appointee to Minnesota Sesquicentennial and Minnesota Humanities Commissions - Qualified in history, historic preservation and history museum administration Leanne Brown, Eden Prairie - Director of Development, Carver County Library/Library Foundation - Formerly, Executive Director, Carver County Historical Society - Qualified in history, project management and museum studies Jack Byers, Minneapolis - Manager, Minneapolis Community Planning and Economic Development Department (CPED) - Manages CPED's Preservation and Design Section - Qualified in historic preservation, architecture, urban geography and planning Tamara Edevold, Bagley - Executive Director, Clearwater County Historical Society - Active in Minnesota's Historic Northwest, regional historical organization - Qualified in history, archaeology, anthropology and history museum administration Ram Gada, Eden Prairie - Engineer - Active in the documentation of Minnesota's East Indian community - State Historical Records Advisory Board (SHRAB), former member - Qualified in engineering, energy consulting and grants administration William Latady, Tower - Bois Forte Deputy Tribal Historic Preservation Officer - Curator, Bois Forte Heritage Museum - Qualified in archaeology, anthropology, historic preservation and history museum administration Benjamin Vander Kooi, Luverne - Attorney practicing as Vander Kooi Law Offices, P.A., in Luverne, MN - Active in Vote Yes! Campaign - Past chair, MN State Arts Board - Advisor, National Trust for Historic Preservation - Qualified in historic preservation, nonprofit and grants administration Brenda Child, Minneapolis - Chair, Department of American Indian Studies, University of Minnesota - Enrolled member, Red Lake Nation - Qualified in history, American Studies and American Indian Studies Nicole Foss, Bemidji - Executive Director, Beltrami County Historical Society, Bemidji, MN - Qualified in anthropology, historical archaeology, library and museum fields Kris Kiesling, Roseville - Director of Archives and Special Collections at University of MN Libraries - State Historical Records Advisory Board (SHRAB) member - Qualified in library and archives, digital services and history Jan Louwagie, Marshall - Coordinator, Southwest Minnesota Regional Research Center, Southwest Minnesota State University - Founding member of Society for the Study of Local and Regional History - Former member of State Historical Records Advisory Board (SHRAB) - Qualified in history and archival administration Ann Meline, Saint Cloud - Deputy Director, Stearns History Museum, St. Cloud - Formerly Assistant Director/Public Programs managing Exhibits, Collections and Education Departments - Former grant reviewer for Institute of Museum and Library Services - Qualified in history, nonprofit and museum administration Peter Reis, White Bear Lake - President, White Bear Lake Area Historical Society - Chair, Minnesota Historical Society's Grants Review Committee - Qualified in history and nonprofit and grants administration William Stoeri, Minneapolis - Ex-officio member (president of the MHS Board) Missy Staples Thompson, Saint Paul - Ex-officio member (treasurer of the MHS Board)